Żyjące ogrodzenie z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je posadzić a także pielęgnować?

Żywe ogrodzenie z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast jak je posadzić oraz doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi botanik, osłania nas przed miejskim hałasem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem sąsiadów. Wytwarza przyjemny cień, dostarcza kryjówkę ptakom. Żywopłot łagodzi siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego założeniem musimy postanowić, jaką rolę ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, czy wspomóc w podziale parku na mniejsze części oraz stworzeniu ustronnych kącików? Winniśmy też postanowić, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu rośliny lub krzewu.

Wielką zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal dobrze osłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Panuje osąd, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez obcinania utrzymują wąski kształt. Podczas gdy zdobędą odpowiednią wielkość redukujemy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki wymagają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie z Winylu selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na zimno. Delikatne tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Ujmą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich nagminnie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają uniesione pędy a także odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprawidłowiej sprawdzają się odporne na przymrozki buki a także graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, dobrze gęstnieją, na skutek tego pozyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od siły wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o różnorodnej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za obramowanie rabat oraz ścieżek, separują od siebie różne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najpoprawniej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy pozyskać dość duże zielone ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają oddzielać ogród od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. To rozwiązanie zdaje odpowiednio egzamin także w przypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Choć te rodzaje wolno także strzyc, niemniej jednak wówczas znacznie lepiej kwitną.

Na zielone płoty rekomendowane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najpoprawniej sprawdza się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Chociaż i one po srogich zimach bywają czasami oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy kultowe są zielone ogrodzenie PVC z Łodzi z laurowiśni bądź zimozielonych typów berberysów. Na nieszczęście , w krajowych warunkach klimatycznych ich liście często brązowieją z powodu mrozów. W następstwie tego, o ile już zdecydujemy się na taki płot, winien być on niewysoki (do 60-80cm), żeby wolno go było okryć na zimę agrowłókniną i bez trudu wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać zwłaszcza ozdobny parkan, należałoby posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy wznosimy zielony parkan spośród gatunków zrzucających liście na zimę, zyskownie jest obsadzić go drugim, niskim, np. z iglaków czy też zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenie PCV strzyżone z wyobraźnią- z krętą linką „grzbietu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednakże poświecić dużo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s