Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka wiktów.

Wierzba wypuści nawet spośród patyczka wiktów.

Wykorzystując taką okoliczność, zdołamy dzięki niej sporządzić zadziwiające formy ogrodzenia. Na skutek tego nasz płot nabędzie rzadki charakter i będzie się rekomendować wśród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Rosnące na posessji i podmokłych łąkach wierzby dawno temu zadomowiły się w polskich botanikach. Upodobaliśmy je poprzez krasę oraz charakterystyczne kociaki. Nie są uciążliwe, reflektują jedynie do licha i trochę wilgoci i nie dużo słońca. Zadowolą się poniekąd każdą rolą.


Mało drzew zdoła również równie szybko stymulować utracone odrosty oraz gałęzie. Wierzby niesłychanie łatwo odtwarzają również swój system korzeniowy. Wystarczy, że obcięty względnie nawet ułamany patyk w słotnej glebie po kilku tygodniach ukorzeni się oraz sprezentuje początek następnemu krzewowi. Wybitna osoba wpadła na myśl, tak aby spośród wierzb tworzyć zaplatane sztachety w płocie czy płotki zatopione liśćmi. Prawdopodobnie wskazane jest mieć tak oryginalne ogrodzenie. Najlepiej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać następujące sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, i jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają parę zbiorowych cech:

dostarczają prostolinijne, długie oraz niezwykle plastyczne pędy – wskutek tego można bez trudności kształtować postać ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w niedługim terminie możemy wypleść całkowite przęsło na ogrodzenie;
wyjątkowo bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej umiejętności do instalacji takiego płotu z wierzby.

Jak posiadamy już propozycję na formę płotu, musimy postarać się o odpowiednie wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Na nieszczęście, odszukanie ich w wymogach typowych jest problematyczne, jako że dziko rosnące krzaki z rzadka wypuszczają niezwykle długie oraz prostolinijne pędy. Najlepiej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie należało poczekać nieco lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wybierzmy najsampierw punkt w skwerze, odrobinę przez nas nawiedzane oraz w żadnym wypadku dostrzegalne.Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, spośród których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy zdobyć z dziko narastających roślin. Przed posadzeniem trzeba je namoczyć na 24 godziny w wodzie, aby się poprawnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak iżby wystawał wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny prędko się grubieją, stąd to też powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok względnie dwa uprawniamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, których wiosną nowego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki nieczęsto przewyższają 2m, dlatego na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu witek, jakie można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s