Żywe mury inaczej żywopłoty

Żywe ogrodzenie bądź żywopłoty

Żywopłoty w większości wypadków pełnią podobną funkcję jak ogrodzenia, natomiast częstokroć są wykorzystywane tez za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenia komponuje się w nasłonecznionych miejscach, w których szybko rosną i mocno gęstnieją. Wiele czaru mają również takie zielone mury, jakie wiodą przez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina witek lub kwiatami konstruują zajmujące wzrok widoki,natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku podłoża , sprawia że nawet krótki spacer pośród ogrodzenia uspokaja i rozluźnia.

Tworząc ogrodzenie z żywych roślin, dobrze jest zerknąć na role takiego płotu, warunki które bywają w ogrodzie, również nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje. Żywe ogrodzenia o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie kwitną, lecz potrzebują też wiele powierzchni. Geometryczne względnie starannie wykończone żywe ogrodzenia w Poznaniu zdołają być niezwykle wysmuklę, hoc należny je cyklicznie przycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszta nabycia roślin na parkan. Jest wiec nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot tworzy się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków akceptowalny jest roślinny parkan o wielkości około półtora m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo modny w Europie na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
• jest łatwy w utrzymaniu,
• odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
• w mgnieniu oka wzrasta,
• cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie więdnie od dolu,
• w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałęzi aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
• jest niedrogi w zakupie.

Ligustr można zamienić z irga lśniąca-jesienią wspaniale zmienia odcień na rozmaite odcienie brązu, żółci oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota otrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Mogą być to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony widocznej, a cześć gałęzi zostawić dzikich, ażeby owocowały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s